Gdzie znaleźć dofinansowanie do biznesu online? – część I

 • April 1, 2019
 • BIZNES
 • 1 Comment
 • karolina.valim

Fundusze europejskie, programy wsparcia biznesu, pożyczki. Skąd wziąć pieniądze i czy możesz je wykorzystać, aby zbudować swój własny biznes online?


Wybrałam dla Ciebie kilka opcji, z którymi miałam styczność. To znaczy takich, które są autentyczne i wiem o nich, że faktycznie działają i ludzie je otrzymują. Zdecydowanie więc możesz wziąć je pod uwagę planując biznes. W końcu, na początku przyda Ci się każda ekstra złotówka. A fundusze są prostsze do pozyskania, niż Ci się wydaje.

No to hop

Opcja pierwsza – dofinansowanie z urzędu pracy

Opcja o której mówię, to chyba najsłynniejsza obecnie dotacja w kraju. Pieniądze, które dostajesz z UP i których nie musisz zwracać, jeśli spełnisz konkretne warunki. Znam +5 osób, które taką dotację uzyskały na rozwój różnych biznesów. Pierwsza z brzegu to moja kuzynka, która dzięki dotacji otworzyła sklep online z wyrobami hand made, m.in bransoletkami.

Oczywiście musisz spełnić konkretne warunki, m.in mieć status osoby bezrobotnej, znaleźć poręczyciela (np. kogoś z rodziny), przejść przez cały proces w urzędzie itd. Uważam jednak, że jest to gra warta świeczki.

Ile pieniędzy mogę otrzymać?

Wysokość kwoty dofinansowania się zmienia, bo jest zależna od przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, ale kwota o jakiej tu mowa to ok. 20 000 zł. Są to pieniądze BEZZWROTNE. Oznacza to, że naprawdę nie musisz tych 20k nikomu zwracać, jak to bywa zazwyczaj przy kredytach.

Najważniejszym natomiast warunkiem, który musisz spełnić jest utrzymanie firmy przez jeden pełny rok. To jest też świetne pole do przetestowania Twojego biznesu – przez rok możesz sprawdzić, czy Ci wyjdzie, czy nie i albo kontynuować rozwijanie Twojej firmy, albo ją zamknąć.

Gdzie się mogę o nie ubiegać?

Wnioski na te dofinansowania są otwierane okresowo, najmądrzejszym więc sposobem będzie, jeśli dowiesz się u źródła, czyli w Twoim Urzędzie Pracy. Zadzwoń, podejdź, sprawdź na stronie… tego typu informacje o środkach do rozdysponowania są zawsze przez urzędy promowane.

No dobra, brzmi fajnie… Ale czy dają takie wolne środki na budowanie biznesu online??

No bo to przecież urząd, prawda? A wiadomo, z czym się w Polsce kojarzy urząd… zaściankowe podejście, brak otwartości na innowacje, brak zrozumienia dla dynamicznego rozwoju opcji zarabiania w internecie…

Całe szczęście pojawiają się w Polsce przypadki, które pokazują, że coś tutaj się powoli rusza i że urzędy dają szansę internetowym biznesom. Najfajniejszym tego typu przypadkiem, moim skromnym zdaniem, jest Dagmara z bloga socjopatka.pl, która nie dość, że dostała dofinansowanie ok. 23 tysięcy na rozwój bloga, to wykorzystała je w 100% na mądry rozwój firmy i jeszcze chciało jej się opisać to wszystko, aby inni też mieli szansę iść jej śladem.

A sama też nie wierzyła w to, że jej blog przebije się wśród mnóstwa innych wniosków. Wszak blogerzy to wciąż jest grupa zawodowa, która jest traktowana w Polsce mało poważnie. Tutaj podsyłam Ci linki do 4 postów Dagmary, abyś mógł poczytać u źródła:


Blog to naprawdę dobry początek

Od zawsze tłumaczę, że to świetna baza pod budowę biznesu online, ponieważ nie możesz zacząć sprzedawać w Internecie, dopóki nie zbudujesz swojej bazy odbiorców (a juz na pewno będzie Ci ciężko). Blog to fantastyczny pomysł, aby dawać odbiorcom darmowe treści i połączyć go ze sklepem internetowym z Twoimi kursami online, ebookami, konsultacjami, czy produktami fizycznymi.

Ale równie dobrze, widząc że można dostać dofinansowanie na działalność internetową, możesz środki przeznaczyć od razu na budowanie sklepu internetowego, pierwszych produktów, promocję i niezbędny sprzęt.

Chcę spróbować, co muszę wiedzieć?

Przede wszystkim musisz poznać najważniejsze kryteria, które Cię kwalifikują do tego dofinansowania. Na początku skup się właśnie na kryteriach i na pierwszych krokach. Bo pierwszy krok zawsze warto zrobić nieważne, czy się uda czy nie. Jeśli się niechcący uda, to wtedy będziesz się zastanawiać co dalej 😉

 1. Znajdź swój urząd pracy (być może to pierwszy raz, gdy się z nim stykasz i nie znasz jeszcze adresu). Swój, to znaczy właściwy dla miejsca w którym przebywasz / w którym chcesz prowadzić działalność.
 2. Dowiedz się, czy w Twoim urzędzie pracy są środki, czy jest nabór wniosków (a jeśli nie ma to kiedy zacznie się kolejny).
 3. Najlepiej udaj się do urzędu i umów na spotkanie z konkretną osobą, która zajmuje się konkretnie dofinansowaniami. Czerp wiedzę u źródła.
 4. Dowiedz się, jakie musisz podjąć kroki. Wypełnić wniosek? Okej! Jaki wniosek? Skąd go pobrać? Do kiedy mam czas? Co muszę donieść, jako załączniki? Czyli, jaki pisałam wyżej: skup się na konkretnych zadaniach.

Tutaj przykład: Grodzki UP podaje info na swojej stronie na temat dofinansowań: KLIK

Czy jest jakaś lista głównych wymagań, dzięki której mogę szybko sprawdzić, czy kwalifikuję się do tego projektu?

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie:

 • musisz mieć status osoby bezrobotnej, więc musisz się najpierw zarejestrować w UP, jako osoba bezrobotna. Na początek ustal, czy ma to dla Ciebie sens.
 • nie możesz mieć zawieszonej działalności gospodarczej. Odpadasz też, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadziłeś firmę.
 • prawdopodobnie nie możesz mieć żadnego innego dofinansowania, które otrzymałeś już ze środków publicznych
 • nie możesz mieć żadnych nierozwiązanych problemów natury cywilno-prawnej. Sprawdzają, czy nie masz żadnych zajęć sądowych, czy nie byłeś karany, czy nie ubiegałeś się wcześniej o dotację w innym UP, czy w przeszłości nie zdarzyło Ci się mieć problemów z innymi dotacjami, niewywiązanim się z umów itd.
 • Prawdopodobnie musisz mieć jakiś wkład własny (tego dowiesz się już w Twoim UP). Nawet jeśli nie, zwróć proszę uwagę na to, że warto jakiś wkład zebrać, chociażby minimalny, bo na bank przyda Ci się na początek.

Czy polecam?

Polecam, bo uważam, że te pieniądze są łatwo dostępne i można je fajnie spożytkować. Świetnie też, że jest to dotacja bezzwrotna. Pomyśl, jakiego kopa może Ci dać te 20 tysięcy spożytkowane na budowę struktury dla Twojej firmy. Tym bardziej, że 20k to kwota w której naprawdę możesz zmieścić działania potrzebne do przygotowania biznesu online, który jest gotowy do zarabiania.

Dziękuję Ci za Twoją uwagę!

Karolina


już za tydzień, w części drugiej: Program Wsparcie w Starcie, czyli niskooprocentowana pożyczka na biznes, którą ja sama otrzymałam, gdy byłam studentką i nie miałam jakiekolwiek zdolności kredytowej.

Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię żadne nowe posty, zapisz się na mój newsletter, przy okazji pobierając darmowego workbooka “Jak właściwie wybrać pomysł na kurs online”

ZAPISUJĘ SIĘ

karolina.valim

Moją pierwszą firmę założyłam w wieku 24 lat, a w kursach online rozsmakowałam się chwilę później. Buduję, rozwijam, planuję kursy oraz inne produkty cyfrowe w...Brazylii. A obecnie również w Polsce. Moje top 3: kawa, kawa i jeszcze raz kawa.
 1. Andrzej left a comment on January 14, 2020 at 4:53 am

  Świetnie napisane. Dobrze się czyta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: