Jak zrobić darmową platformę do kursów online

 • January 7, 2019
 • BIZNES
 • 3 Comments
 • karolina.valim

Robiąc i sprzedając kurs online, musisz go gdzieś umieścić dla kursantów, prawda? Zazwyczaj jest to niemały wydatek w raczkującym biznesie. Dziś pokażę Ci, jak to zrobić za okrągłe 0 złotych.

Opcji jest sporo. Są płatne platformy, na których możesz sprzedawać i udostępniać swoje kursy. Są płatne wtyczki do WordPressa, dzięki którym zmienisz swój blog w platformę do nauki, jest Vimeo, jest opcja zbudowania własnej platformy do kursów (my takową posiadamy w Brazylii).

Natomiast, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem online i nie możesz zainwestować w platformę, szukasz rozwiązań tanich lub całkowicie bezpłatnych.

I ja dobrze to rozumiem. Pomimo, że sama właśnie zaczęłam używać WP Idea i jestem z nich bardzo zadowolona (to żaden wpis sponsorowany, po prostu z czystym sumieniem mogę Ci ich polecić), chcę, abyś znała wszystkie opcje. Również te, które pozwolą Ci się rozhulać biznesowo, bez większych inwestycji.

Pierwsza, mniej ekscytująca, to zrobienie kursu przez emaila.

Kurs możesz sprzedać na przykład przez WooCommerce, czyli darmową wtyczkę, która utworzy sklep internetowy na Twoim WordPressie.

A jak już go sprzedasz, to udostępniasz kursantom lekcje w mailach do nich. Możesz ustawić sekwencję, aby maile wysyłały się automatycznie na przykład co tydzień i w każdym mailu jest jedna lekcja.

Kiedy taka opcja sprawdzi się najlepiej?

W przypadku kursu tekstowego. Lekcje tworzysz w PDFach w darmowej Canvie i co tydzień posyłasz jedną swoim kursantom.

Druga, bardziej ekscytująca opcja to użycie grupy na Facebooku.

Od jakiegoś czasu można w ustawieniach grupy wybrać jej typ. W zależności od tego, do czego grupa Ci służy. Każdy typ grupy ma inne funkcjonalności i opcje dodatkowe, które ułatwiają jej działanie.

Typy grup to Kup/sprzedaj, Bliscy znajomi, Klub, Wydarzenia/plany, Rodzina, Gry video, Sąsiedzi, Rodzice, Projekty, Szkoła/klasa, Grupa do studiowania, Wsparcie, Zespół, Podróże, Własna, a także Social learning, czyli edukacja społecznościowa.  I o tą grupę właśnie nam chodzi.

W Social Learning są fantastyczne opcje, dzięki którym możesz urządzić cały kurs online, od początku do końca.

Ale po kolei, jak ją ustawić?

Wejdź na stronę główną swojej grupy
Widzisz opcję …Więcej? Rozwiń ją..
a następnie wybierz z menu Edytuj ustawienia grupy
Przy rodzaju grupy kliknij Zmień.
Jeśli dotychczas nie majstrowałaś przy rodzaju grupy, pojawi Ci się takie kółeczko z plusem, czyli Dodaj
I tutaj pojawiają Ci się wszystkie dostępne rodzaje grupy. Wybierz Edukacja społecznościowa i kliknij Potwierdź.
I teraz w menu po lewej stronie, pojawia się opcja Moduły.
Po wejściu w nią zobaczysz, że możesz dodawać moduły, lekcje, opisy, pliki, monitorowanie postępu.
yeahhh!

Jednym słowem, masz tam wszystko czego potrzebujesz, aby przeprowadzić prosty kurs online. I to za darmo! Fajnie, nie? Zapoznaj się z tymi opcjami i modułami. Zobacz, jak łatwo pododawać lekcje i pliki.

Twoja grupa musi być ustawiona jako tajna, dzięki temu nikt nie może jej znaleźć w wyszukiwarce i tylko Ty możesz dodawać członków. Dzięki temu będziesz miała pewność, że do grupy dołączasz tylko osoby, które opłaciły dostęp do kursu.

Plusem jest to, że kursanci mogą między sobą dyskutować, zadawać pytania, pomagać sobie nawzajem. Ludzie w większości lubią pracować w grupie i czuć, że są wspierani.

Zobacz sobie, jak to wszystko wygląda w praktyce w Twojej grupie (a jeśli nie masz, to załóż czym prędzej) i przetestuj funkcje edukacji społecznościowej.

W drugiej części tego wpisu pokażę Ci dokładnie, w formie filmu, jak wszystko tam poprawnie poukładać!

Karolina

karolina.valim

Moją pierwszą firmę założyłam w wieku 24 lat, a w kursach online rozsmakowałam się chwilę później. Buduję, rozwijam, planuję kursy oraz inne produkty cyfrowe w...Brazylii. A obecnie również w Polsce. Moje top 3: kawa, kawa i jeszcze raz kawa.
 1. Monika left a comment on April 18, 2019 at 10:52 am

  Część 🙂 Gdzie znajdę drugą część tego wpisu? 🙂

 2. Mariola left a comment on October 7, 2019 at 11:53 am

  czy jeste ogranczenie wielkosci do filmow ?
  Moja jednas lekcja ma az 800 MB i mam tych lekcji kilkanascie. Lacznie bedzie okolo 5 godzine kursu. Czy dla takiej formy rowniez faceboo jest odpowiedni?

  • karolina.valim left a comment on October 15, 2019 at 11:10 am

   Jeden film to max 100 mb. Większe lekcje się raczej nie wgrają. W takim przypadku najlepiej jeśli umieścisz filmy na vimeo, a potem podlinkujesz je w lekcjach w grupie i podasz kursantom hasło (vimeo ma możliwość chronienia filmów hasłami, aby nikt spoza konkretnych osób nie mógł ich zobaczyć).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: