Wiza turystyczna do USA – prosty poradnik

 • May 28, 2017
 • PODRÓŻE
 • 3 Comments
 • karolina.valim

Pamiętam moją pierwszą podróż do Ameryki Północnej. Rok 2015, ciepły maj i perspektywa spędzenia całego miesiąca z ukochanym, nieustannie w drodze po amerykańskich miastach.

To była pierwsza nasza tak intensywna podróż, a fakt, że się nie pozabijaliśmy, skłonił nas do wzięcia ślubu pod koniec 😉 Plan był bardzo napięty, ponieważ chcieliśmy zobaczyć i doświadczyć możliwie jak najwięcej.

Nasz wylot był poprzedzony kilkoma tygodniami planowania, szukania, rezerwowania i oczywiście koniecznością przejścia procedury wizowej. Paulo wizę już posiadał, wcześniej kilka razy podróżował z Brazylii do USA, tak więc na placu boju pozostałam tylko ja.

Pomimo początkowych wątpliwości i lekkiego stresu, wszystko załatwiłam szybko i bezboleśnie. Moje początkowe wyobrażenia o trudnych rozmowach “oko w oko” z konsulem, siedzącym w wielkim pokoju, za wielkim, marmurowym stołem, okazały się całkowicie bezpodstawne 😉

Do rzeczy: aby otrzymać wizę, należy przejść kilkuetapową procedurę, o której Ci opowiem, aby nic Cię nie zaskoczyło.

Usiądź wygodnie i zaczynamy.


Jako osoba, która wybiera się do USA w celach turystycznych, będziesz ubiegać się o wizę B-2. Aplikowanie o nią jest kilkuetapowe i wymaga od Ciebie wykonania następujących kroków:

 • Krok pierwszy – wypełnij formularz wizowy DS-160. (Link do formularza oraz inne przydatne linki znajdziesz pod postem.)

Tak prezentuje się formularz:

Wypełniasz go w języku angielskim, odpowiadając na szereg pytań otwartych oraz zamkniętych. Pamiętaj, aby na wszystkie odpowiedzieć rzetelnie i zgodnie z prawdą. Całość nie powinna zająć Ci dłużej niż pół godziny.

W polach dotyczących rodzaju wizy wybierz B oraz B2, ponieważ udajesz się do USA w celach turystycznych:

Na końcu dodajesz swoje zdjęcie, które musi być aktualne i zgodne z wytycznymi. Możesz pomóc sobie programem do przycinania zdjęć. Możesz też pominąć dodawanie zdjęcia i przynieść jedno na przesłuchanie.

Po przesłaniu formularza nie ma opcji edycji, upewnij się dwa razy, że wszystko jest na swoim miejscu.

 • Krok drugi – opłać swoją wizę. Kosztuje ona 160 dolarów czyli obecnie 640 zł. Możesz zapłacić kartą, przelewem lub gotówką w Banku Pocztowym. Płacisz w walucie lokalnej czyli w złotówkach. Pamiętaj, że opłata nie podlega zwrotowi, jeśli Twoje podanie zostanie odrzucone.
 • Krok trzeci – stwórz nowe konto (nowego użytkownika) w systemie  https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland i umów się na rozmowę. Z podanych opcji dat i godzin wybierz najbardziej Ci pasującą i zarezerwuj termin.
 • Krok czwarty – spotkanie w Ambasadzie/Konsulacie Generalnym. Danego dnia, o danej godzinie przyjdź do Ambasady lub Konsulatu.

Koniecznie pamiętaj o zabraniu dokumentów:

 • wydruku potwierdzenia daty umówionej rozmowy
 • wydruku strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160,
 • zdjęcia, jeżeli nie zostało wgrane do formularza DS-160 (wykonanego w ciągu ostatnich 6 miesięcy)
 • paszportu ważnego min. 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA
 • ewentualnych dodatkowych dokumentów, które mogą potwierdzić Twoje plany. Ja zabrałam kilka wyciągów potwierdzających moje rezerwacje hotelowe, elektroniczny wydruk biletu na koncert w USA i to chyba tyle.

Gdzie szukać Ambasady?

Opcje są dwie: Ambasada USA w Warszawie lub Konsulat Generalny USA w Krakowie. W Krakowie zastałam spory tłum, wiadomo – ludzie zjeżdżają się z całej Polski, aby odbyć rozmowę z Konsulem. Nieco przed godziną wyznaczonej rozmowy, zostałam wpuszczona do środka. Na początku ochrona skontrolowała mnie na bramce, musiałam zdeponować moje rzeczy osobiste  i dalej zabrałam ze sobą jedynie z teczką z dokumentami. Pobrałam numerek z maszyny i usiadłam w sali pełnej ludzi, oczekując na swoją kolej.

Kiedy owa kolej nadeszła, odbyłam krótką rozmowę przy okienku, stojąc oko w oko z urzędnikiem. Trwała około 3 minuty, podczas których pokrótce opisałam cel wizyty, plan wycieczki, osobę mojego męża i tyle. Konsul rozmawiał ze mną po polsku oraz po angielsku. Na koniec oddałam mu swój paszport. Jakiś czas później otrzymałam decyzję o przyznaniu wizy.

Wcześniej wyobrażałam sobie formalną, długą rozmowę z Konsulem “pod krawatem”, odbywającą się w wielkim, eleganckim pokoju. W rzeczywistości całość odbywa się w bardzo urzędowym stylu, Konsulat to wszak też urząd, który takich interesantów jak ja ma całe mnóstwo. Cały proces musi odbywać się maksymalnie sprawnie i szybko.

 • Krok piąty – odbiór paszportu z wklejoną wizą.

Tutaj masz dwie opcje: albo odbierasz w punkcie TNT, albo kurier dostarcza Ci paszport do domu. Pierwsza opcja jest za free, druga kosztuje 24zł. Na stronie www znajdziesz listę punktów TNT w całej Polsce, możesz też śledzić swój paszport. Oczywiście podczas odbioru paszportu, musisz okazać inny dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość.

Mówi się, że wiza nie jest gwarantem wpuszczenia na teren USA. To prawda, bo ostateczna decyzja zapada podczas kontroli na lotnisku po przylocie. Nie stresuj się jednak zbytnio – postaraj się podejść do sprawy na luzie, jeśli trzeba wyjaśnij skąd przybywasz, po co, gdzie się udajesz i kiedy zamierzasz opuścić kraj. Bądź gotów na udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące Twojej podróży. To powinno wystarczyć.

Stany to fenomenalny kraj, po brzegi wypełniony niezwykłymi miastami, parkami narodowymi, zabytkami i zróżnicowaną naturą. Że warto się po nim poszwędać, tego nikomu tłumaczyć nie muszę. Jeśli widzisz dobrą opcję przelotu – nie zastanawiaj się zbyt długo. Jeśli nie masz wizy, lepiej najpierw ją zdobądź, a potem kupuj bilety. No chyba, że lubisz ryzyko, wtedy możesz zrobić odwrotnie 😉

Prawda jest jednak taka, że wizy nie otrzymuje tylko niewielki odsetek aplikantów: ok 11% i muszą być ku temu wyraźne powody. Istnieje więc bardzo duża szansa, że wizę otrzymasz i Stany staną przed Tobą otworem. Bon voyage!


Przydatne informacje oraz linki, łap:

 1. Ambasada USA w Warszawie

Ulica Piękna 12, 00-540 Warszawa

Telefon: +48-22/504-2000

Strona internetowa: https://pl.usembassy.gov/pl/wizy

 1. Konsulat Generalny USA w Krakowie

Ul. Stolarska 9, 31-043 Kraków

Telefon: +48/12 424-5100

Strona internetowa: https://pl.usembassy.gov/pl/ambasady-i-konsulaty/konsulat-usa-w-krakowie/wizy

 1. Strona, na której rozpoczniesz proces wizowy w Polsce i uzyskasz wszystkie informacje: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visaapply.asp
 2. Formularz DS-160: https://ceac.state.gov/GenNIV/Default.aspx

Jeśli masz jakieś pytania: pytaj, pisz śmiało, ja nie gryzę, wręcz przeciwnie – zazwyczaj udzielam mega wyczerpujących odpowiedzi (jeśli tylko mogę).

DZIĘKUJĘ CI ZA TWOJĄ UWAGĘ! JEŚLI CHCESZ POZOSTAĆ W KONTAKCIE,  DOŁĄCZ DO MNIE NA:

FACEBOOKU

INSTAGRAMIE 

YOUTUBE

DZIĘKUJĘ!
KAROLINA


Poczytaj także:

Wiza turystyczna do USA dla dziecka – krok po kroku

https://vamily.com.pl/2018/03/27/dubrownik-miasto-oslawione-w-swiecie-objazdowka-po-chorwacji/

 

 

 

 

karolina.valim

Moją pierwszą firmę założyłam w wieku 24 lat, a w kursach online rozsmakowałam się chwilę później. Buduję, rozwijam, planuję kursy oraz inne produkty cyfrowe w...Brazylii. A obecnie również w Polsce. Moje top 3: kawa, kawa i jeszcze raz kawa.
 1. Chcesz za niego wyjść? Udaj się z nim w podróż!!! left a comment on October 30, 2017 at 10:30 am

  […] co to pokazują w filmach za oceanem. Przeliczyliśmy oszczędności, trochę poplanowaliśmy, wyrobiliśmy wizę i bienvenido a […]

 2. Magda | Eat Me Drink Me left a comment on November 13, 2017 at 11:20 am

  Ciągle myślę o wyrobieniu wizy, ale najprędzej do USA mogłabym pojechać w 2019 roku. Opłaca się już teraz wyrabiać ją i mieć z głowy czy czekać? Na pewno tam chcę jechać, ale zastanawiam się, teraz zrobić wizę i polować na tanie bilety, może udałoby mi się polecieć wcześniej, gdybym upolowała jakąś okazję 🙂

 3. Wiza turystyczna do USA dla dziecka - krok po kroku left a comment on March 28, 2018 at 2:44 pm

  […] Wiza turystyczna do USA – jak aplikować krok po kroku […]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: