Jak szybko i bezboleśnie wyrobić paszport oraz dowód dla dziecka

Wybierasz się za granicę? Twoje dziecko potrzebuje dokumentu tożsamości, prawda?             

Chodź, pokażę Ci jak ogarnąć temat w kilku prostych krokach! 

Być może dopiero co urodził Ci się bobas, być może jesteś rodzicem już jakiś czas. To nie ma znaczenia. Jeśli zamierzasz udać się z dzieckiem za granicę, pamiętaj, że  potrzebujesz wyrobić mu dokument i otrzymasz go bez problemu, nawet dla kilkudniowego noworodka. 

Dzięki tej lekturze szybko dowiesz się jak to zrobić. Post oparty na moich własnych doświadczeniach, 100% prawdy 😀


1. W których krajach wymagany jest tylko dowód, a w których trzeba mieć paszport?  (Zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka)


To zależy od tego gdzie Cię niesie. Jeśli poruszasz się po Strefie Schengen, jeśli masz pewność, że nigdy nie będziesz podróżować poza tą strefę, a także nie masz w zwyczaju spędzać wakacji w Turcji lub w Egipcie lub nie planujesz uciec z rodziną do Kanady – w każdym z tych przypadków wystarczą Wam dowody osobiste.

Dla przypomnienia, te kraje należą do Strefy Schengen:

Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako (dzięki otwartej granicy z Francją), Niemcy, Norwegia, Portugalia, San Marino (dzięki otwartej granicy z Włochami), Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy, Watykan (dzięki otwartej granicy z Włochami).

No i Polska, oczywiście.

Jeśli jednak masz w zwyczaju latać z rodziną na egzotyczne wakacje, do krajów położonych poza Strefą “S”, a nawet poza kontynentem i jeśli podróżujesz często i daleko – Twoje dziecko potrzebuje paszportu.


2. Dowód osobisty dla dziecka – wydawany jest bezpłatnie. Wyrobisz go w kilku krokach:


 • Uzupełnij wniosek o dowód osobisty (link do wniosku znajdziesz pod koniec postu).
 • Zrób zdjęcia maluszkowi. W domu lub u fotografa. Obecnie takie same zdjęcie obowiązuje do dowodu, jak i do paszportu. Musisz pamiętać, że zdjęcie ma być aktualne, przedstawiać całą głowę oraz być wykonane na neutralnym (białym) tle. Nie bój się fotografa, oni wiedzą, co robią: zdjęcie małej, niespełna czteromiesięcznej Lidki, zostało wykonane w kilka minut.

 • Udaj się do dowolnego urzędu miasta lub gminy i złóż wniosek wraz ze zdjęciem. Aby to zrobić, wystarczy jeden rodzic. Jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze 5 lat, nie musi iść do urzędu z Tobą. Nie zapomnij o własnym dowodzie tożsamości.
 • Zachowaj potwierdzenie złożenia wniosku.
 • Czekaj, procedura trwa do 30 dni. Możesz sprawdzić w internecie, czy dowód jest gotowy. Na potwierdzeniu masz podaną stronę www.
 • Odbierz dowód.
 • Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, a dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat, jest ważny 10 lat.

3. Paszport – jego cena zależy m.in od wieku dziecka.


Jak wyrobić paszport małemu dziecku (do lat 5): 

 • Przy składaniu wniosku musi być dwoje rodziców, ale dziecko może zostać w domu!       Udajcie się do najbliższego punktu obsługi paszportowej (już nie musi być to punkt w Waszym miejscu zameldowania).  Jeśli obecność dwojga nie jest możliwa – potrzebna będzie pisemna zgoda nieobecnego rodzica, potwierdzona np. notarialnie lub orzeczenie sądu.
 • Nie zapomnijcie zabrać ze sobą jednego, kolorowego zdjęcia paszportowego malucha.
 • Opłaćcie paszport w kasie. Paszport dla dziecka do 13 roku życia kosztuje 30 zł, a opłata wzrasta do 70 zł w przypadku dzieci od 13 do 17 roku życia. Możecie ubiegać się o 50% zniżkę z tytułu Karty Dużej Rodziny.
 • Pobierzcie i wypełnijcie wniosek o paszport, załączcie zdjęcie i dowód wpłaty. Złóżcie wniosek i podpiszcie się przy urzędniku.
 • W punkcie paszportowym poinformują Was, jak długo musicie czekać na paszport. Zazwyczaj ok. 2 tygodnie. Możecie też sprawdzić online czy paszport jest gotowy.
 • Przy odbiorze paszportu wystarczy jeden rodzic.
 • Paszport jest ważny 5 lat.

4. A co w sytuacji, kiedy potrzebujesz dokumentu natychmiast? 


Bo gapa z Ciebie. Albo trafiła Ci się wyjazdowa okazja życia.                                                                  

Muszę Ci się przyznać, że przed pierwszą podróżą kompletnie nie pomyślałam, że moja córka potrzebuje dokumentu. Paszport był wyrabiany na wariackich papierach, kilka dni przed wyjazdem. Na szczęście się udało. Poniżej wyjaśniam, jak wyrobiłam jej paszport w 3 dni.

Internet podpowiadał, że najlepiej wyrobić paszport tymczasowy, ponieważ procedura trwa szybciej niż w przypadku zwyczajnego paszportu. Niestety, w urzędzie w Krakowie wyjaśniono mi, że paszportów tymczasowych już się raczej nie wyrabia od tak, jedynie w szczególnych przypadkach. Miła Pani podsunęła mi inne rozwiązanie: miałam podejść do informacji i poprosić o druk podania o wydanie paszportu w trybie przyspieszonym. Wypełnić druk, wyjaśniając sytuację i prosząc o pomoc. Do druku dołączyć ewentualne dokumenty potwierdzające sytuację (nie miałam przy sobie takowych). Złożyć podanie. Dzień później zadzwonić i dowiedzieć się o decyzję. Dodzwonić do urzędu, mimo wielu prób, niestety mi się nie udało, natomiast trzy dni później zalogowałam się do systemu online i, ku mojej wielkiej radości, odkryłam, że paszport jest gotowy do odbioru. Także warto próbować nawet, jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna, prawda?


5. Dlaczego uważam, że wyrobienie dziecku paszportu tuż po urodzeniu, to najlepszy pomysł?


”A daj spokój, po co niemowlakowi paszport, wymyślasz.” – pomimo tego typu opinii, uważam, że paszport to najlepsza inwestycja. Możesz go wyrobić łatwo i w miarę szybko, a masz spokój na lata. Nawet jeśli zarzekasz się, że nie będzie Ci potrzebny, nigdy nie mów nigdy. W dobie tanich biletów lotniczych, wakacji last minute i egzotyki na wyciągnięcie ręki, warto mieć dokumenty pod ręką, a nie wyrabiać je w ostatniej chwili, w nerwach. Obojętnie czy chcesz jechać z dzieckiem na krótką wycieczkę do Czech, po czekoladę studencką, czy rzucić wszystko i lecieć z rodziną w wymarzoną podróż dookoła świata, paszport nadaje się wszędzie. Jedyny minus, który widzę to konieczność uiszczenia opłaty za jego wyrobienie, w odróżnieniu od dowodu osobistego, który jest wydawany bezpłatnie. Dodatkowe plusy? – Twoje dziecko już od małego może zbierać “pieczątki” z podróży 🙂  

To gdzie lecimy?


6. Łap bonus: linki, które mogą Ci się przydać:


 

karolina.valim

Moją pierwszą firmę założyłam w wieku 24 lat, a w kursach online rozsmakowałam się chwilę później. Buduję, rozwijam, planuję kursy oraz inne produkty cyfrowe w...Brazylii. A obecnie również w Polsce. Moje top 3: kawa, kawa i jeszcze raz kawa.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: